SOCIÁLNÍ SLUŽBY

Každý z nás se může dostat do problémů, které není schopen řešit sám nebo s pomocí svých blízkých. V takové chvíli má nabídnout pomocnou ruku městská část nebo stát. Na Praze 10 – obdobně jako jinde – řeší jednotlivci, rodiny a senioři zejména otázku bydlení a finanční podpory (dávky). Slabší stránky na Praze 10 vidíme v nepřipravenosti na demografické stárnutí (chybí sociální byty i sociální pracovníci). 


Za pozitivní v sociální oblasti lze považovat spektrum služeb sociální péče, které Praha 10 nabízí, a první vlaštovky ve službách sociální prevence. Vzhledem ke změnám na celostátní úrovni se složitě vyhodnocuje financování příspěvkové organizace „Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci“. Více pokryty by měly být nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, služby pro drogově závislé, bezdomovce a oběti násilí.

Pravidelná měsíční otázka na zastupitelské kluby v ZMČ Praha 10

Nemáme z toho radost. Jenomže pro zrušení pohotovosti v Plaňanské od 1. 1. 2020 jsou dva vážné důvody. Hodně peněz za omezené služby. A nulová solidarita okolních městských částí.

Hodně peněz znamená opravdu hodně. Praha 10 dávala ročně podnikatelům z EUC (dříve MEDIFIN) 9,5 mil. Kč na pohotovost bez rentgenu a fungující návazné péče. Vážnější případy odtud v mžiku posílali na Vinohrady.

Pro úplnost: žádná jiná městská část pohotovost nemá a neplatí. Ty, jež existují (Vinohrady, Krč, Karlovo nám., Motol, Střešovice, Spálená, Ke Karlovu, Bulovka), zřizuje hlavní město Praha a dává na ně celkem 22,5 mil.Kč.

Jste-li ve vážném stavu, dostane se vám zde bez čekání speciálního vyšetření a v nutných případech i nemocničního lůžka. O dalším postupu se radí více lékařů.

Až 1/3 pacientů pohotovosti v Malešicích pochází z okolních městských částí. Když byly jejich radnice požádány o finanční výpomoc, odmítly. Změní-li názor, můžeme o společné obnově pohotovosti jednat.

Dům zubní péče v ul. Nad Olšinami bude existovat dál. Provozní doba služby, která nás stála 2,4 mil. Kč ročně, v zásadě kopírovala ordinační hodiny pro jejich VIP klienty.

Nechceme zvýhodňovat „Olšiny“ na úkor výborných zubařů třeba z Vršovic. Ušetřené peníze použijeme, abychom udrželi dobrou úroveň sociálních služeb. Budeme dál podporovat vynikající LDN ve Vršovicích 

a pobytové služby v domovech seniorů. Budeme rozvíjet paliativní péči a více pomáhat lidem s těžkým (ZTP) a nejtěžším (ZTP/P) postižením. A navzdory macešskému chování vlády ANO a ČSSD v sociální oblasti uděláme všechno pro udržení kvalitních lidí v sociálních službách a zdravotnictví. Držte nám prosím palce.

Veronika Žolčáková, členka Výboru sociálního a zdravotního, Koalice VLASTA, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Převzato z radničního měsíčníku "Praha 10", září 2019 

Nahoru