Tisková zpráva zastupitelky Jany Komrskové (nez.) a koalice VLASTA

/ Starostka Kleslová ponechala v představenstvu katastrofálně hospodařící akciovky Praha 10 – Majetková lidi úzce spojené s érou radních Milana Richtera a Tomáše Hrdličky.

/ Nejspíš proto vedení Prahy 10 zametá pod koberec problém s Horským hotelem. Nic neřeší, i když informacemi disponuje od počátku prosince.

/ Úřad řízený Radmilou Kleslovou protizákonně brání opozičním zastupitelům navrhnout zastupitelstvu projednání zprávy o činnosti externí poradenské firmy, která  radí managementu „Praha 10 – Majetková, a. s.“.

Koalice v Praze 10 vedená Radmilou Kleslovou čelí vážnému problému. Je jím trestní oznámení zastupitelů koalice VLASTA a nezávislé zastupitelky Jany Komrskové kvůli několikanásobně  předražené rekonstrukci elektroinstalace v Horském hotelu na Černé hoře v Krkonoších, který je v majetku městské části. Starostka Kleslová ignoruje fakta, která byla Radě dodána prostřednictvím předsedkyně Kontrolního výboru už počátkem prosince. Rada kvůli smetení problémů ze stolu dokonce neváhá porušovat zákon.

Místo práce za 5 milionů odvedeno dílo za necelých 150 tisíc

Sled událostí shrnuje Renata Chmelová, předsedkyně zastupitelů koalice VLASTA: „V listopadu 2015 jsme jako zastupitelé Kontrolního výboru (s přizvanými odborníky) zdokumentovali v rekreačním objektu na Černé hoře závažná pochybení (viz tisková zpráva koalice Vlasta z 26. 11. 2015). Místo prací za víc než 5 milionů Kč, které byly vyfakturovány, byly ve skutečnosti provedeny práce za necelých 150 tisíc Kč! S takovými zjištěními nešlo dělat nic jiného, než je setřídit, zdokumentovat a předat státnímu zastupitelství. S podstatnými fakty jsme přitom seznámili i členy kontrolního výboru, kteří se oficiálně schválené návštěvy Horského hotelu zúčastnili,“ uvádí Chmelová a dodává: „Žádali jsme Radu o svolání zastupitelstva už v prosinci. Radnice prohlásila, že zahajuje vlastní šetření o Horském hotelu. S žádnými přesvědčivými výstupy ale ani po měsíci nikoho neseznámila. Na lednovém zastupitelstvu bod věnovaný Horskému hotelu dokonce úplně chybí,“ uzavírá Chmelová.

Obstrukce vládnoucí koalice po závažných zjištěních

Na počátku přitom stála precizní práce zastupitelky Jany Komrskové (nez.), bývalé členky dozorčí rady akciové společnosti Praha 10 – Majetková, která už v září 2015 veřejně rozebrala ekonomickou stránku fungování Horského hotelu, smlouvy a účetní deníky. „Když po listopadové návštěvě Horského hotelu opoziční zastupitelé vyzvali Radu k nápravě, nastal odpor – a ticho. Oficiálně radnice tvrdí, že objekt dala zkontrolovat, ale otázku kým nedokázala zodpovědět. Zápis z výjezdní kontroly se změnil na tzv. informativní záznam, který nemá téměř žádnou právní váhu. Usnesení Rady týkající se kontroly objektu není veřejně přístupné – je součástí neveřejného zápisu. Rada v něm žádá o kontrolu ty, kdo byli za podivné finanční toky zodpovědní. Druhou návštěvu Horského hotelu představenstvo a. s. Praha 10 – Majetková už nepovolilo,“ upřesňuje Jana Komrsková. V představenstvu Majetkové přitom už od dob radních Milana Richtera a Tomáše Hrdličky (2007–2010) působí tajemník úřadu Martin Slavík a vedoucí majetkoprávního odboru úřadu David Ekstein.

O tom, co dělají poradci, se na zastupitelstvu nesmí mluvit

Jana Komrsková pak koncem roku spolu se dvěma zastupiteli koalice Vlasta požádala o vcelku banální věc: projednat na zastupitelstvu to, za jakou činnost Praha 10 – Majetková, a. s. (která zodpovídá mj. za hospodaření na Horském hotelu) vyplatila půlmilionovou odměnu poradenské firmě Grant Thornton Advisory, s. r. o. (viz příloha 1: faktura s GTA): „Zaujalo mě, že smluvně podchycený rozsah činnosti této poradenské firmy prakticky kopíruje pracovní náplň současného ředitele naší akciovky Bohdana Urbana. Měli za úkol popsat vztahy v rámci holdingu, identifikovat nedostatky a navrhnout řešení. Zpracovala jsem materiál, řádně ho poslala radě a požádala o zařazení do programu. Rada ale mou žádost zamítla. V rozporu s platnými zákony(viz příloha 2: stanovisko MV),“ doplňuje Komrsková. 

Bojí se snad rada toho, že se opět začne mluvit o Horském hotelu? Nebo o tom, že městská akciovka, kterou zastupitelé nemohou bezprostředně kontrolovat, hospodaří katastrofálním způsobem a městská část Praha 10 do ní sype peníze jako do černé díry? Na to se budou opoziční zastupitelé ptát už ve čtvrtek 14. ledna od 9 hodin na jednání Zastupitelstva.

Klíčový citát z přílohy 2: Návrhy, podané členy zastupitelstva na základě § 51 odst. 3 zákona o Praze, musejí být zařazeny do návrhu programu jednání zastupitelstva, pokud tak není učiněno, dochází k porušení zákona.

Kontakty a další informace:

Renata Chmelová, předsedkyně zastupitelského klubu koalice VLASTA, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; tel.: 724 022 964

Jana Komrsková, nezávislá zastupitelka, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; tel.: 605 205 770.

Příloha 1 - Faktura Grant Thornton Advisory s.r.o. pro Praha 10 - Majetková a.s. 

Příloha 2 - Stanovisko Ministerstva vnitra ČR 

Nahoru