Rodiče dětí, které chodí na desítkové základní školy, v posledních dnech obdrželi dotazník začínající “Vážení rodiče, zajímá nás, co si myslíte, a stojíme o Vaši zpětnou vazbu. Rádi bychom Vás proto pozvali na veřejné slyšení, na kterém chceme debatovat o dalším využití Horského hotelu, kam jezdí na školy v přírodě a lyžařské výcviky i Vaše děti. Praha 10 Horský hotel zprostředkovaně vlastní a podle nás je na čase rozhodnout o jeho dalším využití.

Odkaz na oficiální FB pozvánku Rady MČ P10 na sérii veřejných slyšení, zde. 

Zapojování veřejnosti do rozhodování je samozřejmě chvályhodné, a stejně tak je na místě o Horském hotelu, v němž se už utopily desítky milionů na rekonstrukce, které stále nejsou vidět, přinejmenším diskutovat. Co ale s tím, že je s veřejným míněním manipulováno prostřednictvím zavádějící otázky?

Mají děti jezdit na Černou horu za zvýhodněnou cenu, nebo by měly poznat různá místa v republice i v případě, že by byl pobyt dražší?
Tato otázka je v dopise zvýrazněná a v dalším textu rozvedená mj. takto: “Zajímá nás, jestli stojíte o to, aby byl objekt dál využíván zejména pro školy (...) Možná ale zjistíme, že zvýhodněné pobyty nejsou to, o co ve skutečnosti stojíte a že by město mělo hledat pro objekt jiné využití. Přijďte nám říct svůj názor!

Chcete si připlatit?
Jak tomu mají rodiče rozumět? Nelze to číst jinak než jako nevšední výzvu: dneska mají vaše děti pobyt na ŠVP za cca 1000,- Kč na týden, ale můžeme ho zdražit. Chcete to? Termíny setkání s radními a “zástupci společnosti Majetková, a.s., která hotel vlastní”, na které jsou rodiče do jednotlivých škol zváni, pak jistě přilákají především  ty, kteří dotované ŠVP potřebují a za jejich zachování se budou brát.

Jak je to doopravdy
Ve skutečnosti ale otázka má stát úplně jinak. Jak již mnohokrát upozornili zastupitelé koalice Vlasta a nezařazená zastupitelka Jana Komrsková, současné provozování Horského hotelu je a) neekonomické (především proto, že město platí i za prázdná, neobsazená lůžka - a bývá jich i čtvrtina), b) celkově předražené (cena, kterou město platí své společnosti Praha 10-Rekreace se rovná cenám za pobyty v jiných objektech) a c) navíc navýšené o investiční náklady.
Současně je možné úplně stejnou částkou, jaká už dnes na ŠVP z našeho rozpočtu plyne, dotovat pobyty v rozmanitých objektech po celé republice. Děti by tak nemusely jezdit na stále stejné místo a v časech, které často potřebám škol nevyhovují, a radnice by ušetřila na rekonstrukcích a nevýhodné smlouvě.

Názor koalice Vlasta
To, jak jsou radnicí prezentované “participační” diskuze postaveny, považujeme za zavádějící až manipulativní,” zdůrazňuje Karel Duchek, zastupitel koalice Vlasta, který podrobně rozkryl neprovedenou (ale proplacenou) elektroinstalaci na Horském hotelu. Podrobnosti v článku “Za horský hotel by měly padat hlavy”.

Hlavní otázka ve věci Horského hotelu, který MČ vlastní prostřednictvím své akciovky, zní takto: Jaké je nejúčelnější a nejhospodárnější využití Horského hotelu? Při hledání odpovědí musíme zohlednit celou řadu okolností, které nelze měnit: poloha a stav Horského hotelu nebo stávající smluvní vztahy, které nelze ze dne na den vypovědět,” dodává Lucie Sedmihradská. Samozřejmě půjdeme již na první setkání 13.3. do ZŠ Gutova a jako již mnohokrát na zastupitelstvech tam tyto otazníky znovu vzneseme.

O tom, jestli vydávat 17 milionů ročně za službu, kterou lze poskytovat na vyšší úrovni a levněji, s Lucií Sedmihradskou a dalšími zastupiteli koalice Vlasta můžete přijít diskutovat v podvečer 12.4.2017. Od šesti hodin se na Kubánském náměstí 4 bude v kanceláři senátorky Renaty Chmelové konat otevřené setkání s titulem: “Na Horský hotel, nebo jinam a jinak? Školy v přírodě na Praze 10”.

Těšíme se na viděnou!

Olga Richterová, zastupitelka koalice Vlasta za Piráty

Nahoru