Přinášíme vám stručné shrnutí, co se odehrálo na výborech a komisích Prahy 10 v listopadu a na začátku prosince.

1.  Komise bytové politiky (Milan Mraček), 2.12.2015

Hlavním tématem jednání listopadové komise bylo výběrové řízení na pronájem v Bytovém domě Malešice. Ukázalo se, že podmínky jsou pro zájemce o tento druh bydlení zcela nevhodně nastavené: musí doložit minimální měsíční příjem 10888,- Kč. Vyplynulo, že právě z důvodu nízkého příjmu byla z výběrového řízení vyloučena celá jedna třetina žadatelů. Navíc stanovené podmínky neumožňují zohlednit nárok na příspěvek u bydlení např. u starobních důchodců. Milan Mraček upozornil na to, že dle evropských standardů pro bydlení rodin je zřejmé, že malé garsonky jsou vhodné právě především pro osaměle žijící jednotlivce. Díky odborné analýze L. Trlifajové bylo možné poukázat na nižší hranici příjmu, která by stále zajistila platbu požadovaného nájmu městu.

2.  Komise pro výchovu a vzdělávání (Pavel Mareš), 2.11.2015

Podzimní setkání školské komise se Úvodem se na zasedání komise hovořilo o nespokojených reakcích několika občanů na plánované zavádění odměn pro vybrané pedagogy nazvaných Cena bratří Čapků. Zda bude ocenění realizováno či ne je na radních Prahy 10.

Zásadním tématem jednání jsou investice do školských zařízení, např. nástavba Jakutské a Kodaňské. Jde totiž o částky v řádu 20-35 milionů.

3.  Komise majetková a nebytových prostor (Olga Richterová), 30.11.2015

Důležitým posunem v oblasti nebytových prostor je příprava koncepce pro zvláštní nakládání s památkovými objekty ve vlastnictví MČ Praha 10. Týkat se to má i prostor v domě Moskevská 57, kde nyní je Galerie 10 a dalších 150 m2 dlouhodobě prázdných prostor. Tohoto domu se tedy podle slov na KMN prodeje týkat nebudou. Co se dál povedlo: vypracovali jsme v koalici Vlasta analýzu formálních chyb v přihláškách do výběrových řízení na pronájmy a prodeje a úřad začal jednat. Aby nebyli vyřazováni zájemci kvůli tomu, že nevyplnili formulář přesně podle představ, dojde k jeho zpřesnění a zjednodušení. Zjednoznačněny budou i samotná pravidla pro VŘ na nebytové prostory. O předložení harmonogramu pro vyhlašování VŘ na pronajímání a prodeje nebytových prostor se tentokrát nemluvilo, ale je to největší bolest naší MČ: lidé se o vyhlášených VŘ nedozvědí jinak než každodenním sledováním obecního webu. Proto kvitujeme návrh, který padl od M. Narovce (TOP09) na prosincovém jednání (16.12.). Ať obec umožní registraci zájemců o tyto VŘ a lidem pak v okamžiku vyhlášení chodí upozornění e-mailem.

4. Výbor pro udělování čestného občanství ZMČ Praha  (Karel Duchek), 2.12.2015

Po předchozích jednáních se tentokrát výbor sešel, aby zhodnotil návrhy na ocenění mimořádných občanů žijících nyní nebo v minulosti na Praze 10. K ocenění byli vybráni čtyři muži, mj. bývalý starosta Prahy 10 Karel Výrut.  Josef Čapek navržený Koalicí Vlasta např. jako významný kubistický malíř a humanista (chtěli jsme probírat i možnost spolunominace s jeho ženou Jarmilou) nebyl akceptován s argumentem předsedajícího: “mohlo by být vytýkáno, že Praha  10 chce participovat na slávě bratří Čapků.” Navrženi byli : ing. Karel Výrut, prof. MUDr. Josef Hyánek, JUDr. PhDr. Miloslav Stingl, ing. Antonín Šícha plukovník AČR v.v. Čtyři uvedené osoby byly schváleny hlasováním.

5. Kontrolní výbor (Renata Chmelová), 2.12.2015

Výbor řešil, co bude do budoucna kontrolovat. V plánu je kontrola činnosti neziskových organizací, které mají v pronájmu nebytové prostory vlastněné Prahou 10, a také kontrola školských zařízení a investic do nich plynoucích. Kontrola Horského hotelu a aktivit akciových společností Prahy 10 je nejistá. Momentálně se zkoumá, zda je k tomu Kontrolní výbor kompetentní. Důležitou otázkou na výboru též bylo, zda je možné průběh zasedání nahrávat. (Koalice Vlasta si je jistá, že ano: při nejmenším pro vlastní potřebu si záznam z veřejných jednání, jimiž výbory jsou, pořizovat lze.)

Nahoru