V tomto vydání zpráv koalice Vlasta o činnosti Výborů a Komisí se mimo jiné dočtete, jak se to má s nízkoprahovým zařízením pro mládež u Vršovického nádraží či s omezeními v oblasti dopravy kvůli rekonstrukci železniční trati na Hostivař. Chybí vám nějaké podrobnosti, máte otázky či komentáře? Pište nám, budeme rádi! Minulá vydání zde (Deníček č. 1, Deníček č. 2).

Souhrnná jarně-letní Zpráva z Komise výchovně vzdělávací Rady

Úkolem Městské části Praha 10 je zajistit dobrý servis základním a mateřským školám tak, aby plnily, co od nich rodiče i děti očekávají: kvalitní vzdělávací výsledky a podnětné a harmonické prostředí. Školská komise se v březnu až červnu zabývala každoroční rutinou pro tu kterou část roku (počet hlásících se a přijatých dětí do mateřských škol; počet žáků v základních školách). Demografická prognóza říká, že Praze 10 nebudou ve střednědobé perspektivě nejmenší obyvatelé ubývat, ale naopak přibývat. A tomu je třeba přizpůsobit plánování.
Průběžně se také zabývala návrhem koalice VLASTA na zřízení Učitelské prémie bratří Čapků, která by měla být od příštího školního roku zavedena jako mimořádná odměna pro učitele, kteří zaujmou buď trvale dobrým nebo příkladným působením v oblasti výchovy a vzdělávání. Na výběru oceněných by se prostřednictvím školních rad měli podílet učitelé i rodiče. V létě se zpracovávají připomínky ředitelů ZŠ k Statusu Učitelské prémie. Pavel Mareš, člen Komise, oceňuje věcný přístup kolegyní a kolegů z dalších zastupitelských klubů, který i přes místy jiskřivou diskusi vede k domluvě. Kéž by tomu tak bylo i na jednáních zastupitelstva.

Souhrnná jarně-letní  Zpráva z Výboru zdravotního a sociálního Zastupitelstva

Zastupitelé a zastupitelky pracující ve Výboru zdravotním a sociálním řešili v prvním půlroce tři okruhy otázek: „velké koncepce“ (jako je například spuštění komunitního plánování v novém období), konkrétní sociální počiny v MČ (jako je stavba nízkoprahového zařízení ve Vršovicích), věci nové (jako je zkvalitnění paliativní a hospicové péče v Praze 10). Pravidelnou součástí každoměsíčních setkání jsou také zprávy z LDN ve Vršovicích a Centra sociálních a ošetřovatelských služeb.

Za bližší zmínku stojí tři věci.
1. Zastupitel Pavel Mareš (VLASTA) se na základě odborných připomínek kolegy Počarovského (TOP 09) zdržel hlasování v otázce stavby nízkoprahového zařízení pro mládež ve Vršovicích, a to v zásadě ze dvou důvodů: nejistota ohledně koncepce sociální prevence a jejího finančního zajištění; nejistota ohledně ceny za rekonstrukci objektu.
2. Mareš v souvislosti s výběrovým řízením na zajištění pohotovosti (LSPP) v Malešicích přesvědčil ostatní zastupitele ve Výboru, aby městská část evidovala, kolik občanů Prahy 10 pohotovost vůbec využívá. To dosud nikdo nedělal! Dále vyzval k tomu, aby se MČ pokusila dohodnout o zajištění pohotovosti s Vinohradskou nemocnicí. Pro srovnání: Pohotovost v Thomayerově nemocnici „odbaví“ ročně přes 30 000 pacientů za 5 mil Kč. Naše pohotovost v Plaňanské za dvojnásobnou částku obslouží zhruba třetinu pacientů. S tím je třeba něco dělat, aby peníze nechyběly například na paliativní péči…
3. Pokračuje plodná diskuse o paliativní péči. Dalším, kdo vystoupil na půdě výboru, byl ředitel hospicu v Čerčanech. Potvrdil téměř stoprocentně slova Martina Uhlíře z Cesty domů, že tajemství úspěšného hospicu (lůžkového i mobilního) spočívá v dobrém rodinném zázemí a především v umění koordinovat profese čistě zdravotnické s psychosociálně-spirituálními.

9.6.2015: Školská rada ZŠ U Vršovického nádraží

U Vršovického nádraží stojí malá a poměrně domácky působící škola, která má štěstí na pěknou budovu z r. 1930 a nově upravovaná hřiště za školou. V radě této školy jsou zvoleni dva členové pedagogického sboru, dva zástupci rodičů a vedle O. Richterové (koalice VLASTA) také J. Vondráková (ČSSD) jakožto dva zástupci zřizovatele. O čem se hovořilo?
Třeba o akcích, kterých se škola účastní nad rámec běžného programu. A o tom, jaká je škoda, že a.s. Foibos, která v Trmalově vile nabízí řadu vynikajících aktivit, či divadlo Mana, které škola také navštěvuje, nemají větší podporu městské části
Dalším tématem byly autoevaluační nástroje školy, O. Richterová se ptala, jaké škola využívá a s jakými výsledky. ZŠ U Vršovického nádraží ale bohužel od systematického sběru dat pomocí takových nástrojů upustila.
Konečně se mluvilo i o investičních akcích souvisejících se školou: potřebuje vyměnit okna a zateplit. Velkou neznámou ale je, kdy k tomu dojde (nyní se zpracovává projekt). „V koalici Vlasta se budeme zasazovat o vznik jasného plánu oprav, podle něhož by se mohly řídit školy i školky a který by dával ředitelům šanci připravit se na náročnější provoz a připomínkovat záměry opravdu včas,“ komentuje to O. Richterová.
S průběhem současné rekonstrukce parku před školou je vedení školy spokojeno.
A s čím se tato škola potýká? Kromě vysoké fluktuace žáků (pro změny místa bydliště) i s tím, jakou má pověst. Prý zbytečně nevalnou. Máte s ní nějaké zkušenosti vy osobně?

10.6. 2015: Jednání poroty k soutěži „Zásobník projektů – město na míru“

K Zásobníku projektů proběhla diskuze všech přítomných členů poroty  o jednotlivých přihlášených projektech. Porota se vyjádřila ke všem přihlášeným návrhům a zhodnotila jejich pozitiva a negativa. V následném hlasování ocenila osm projektů:

  1. Spolek InGarden - Letní výstava kreslených vtipů Pavla Kantorka - 35 680 Kč
  2. Občanské sdružení SEPPIA - Petanque turnaj pro každého - III. ročník - 9 500 Kč
  3. Občanské sdružení SEPPIA - Den s kaméliemi - 47 800 Kč
  4. 01/14 ZO ČSOP „Natura, quo vadis?“ - Historie Malešic pod širým nebem - 47 750 Kč
  5. Tereza Podová - Ještěrky (mozaika ve veřejném prostoru) - 16 531 Kč
  6. X10 o.s. - Předfoyer Strašnického divadla - 99 640 Kč
    Domluva žadatele s TSK hl. m. Prahy ohledně zajištění zábor pozemku. Na základě povolení bude vázáno vyplacení finanční částky.
  7. Pionýrské centrum Praha 10 - Vršovický koláč 2015 - 20 000 Kč
  8. Klub K2, o.p.s. - Zahrada ve městě IV (pokračování naučné stezky) - 94 800 Kč

U zamítnutého projektu „Oprava sochy Rychlost od Jiřího Nováka“ se porota usnesla, aby tajemníkem soutěže byl zjištěn majetkový poměr sochy Rychlost umístěné před vchodem do Základní školy V Rybníčkách na Praze 10 k MČ Praha 10. Mezi zamítnutými dále byl jen jeden další projekt sdružení Seppia. Celkem bude tedy v letošním 4. ročníku soutěže „Zásobník projektů - město na míru podpořeno osm projektů a rozdělena finanční částka 371 701,- Kč, a to v plné výši žádaných částek.

Přítomni: Miroslav Hynšt, Ing. Roman Kaštovský, Bc. Radek Lojda, Ing. Martin Moravec, Ing. Jindřich Nepevný, Bc. Markéta Petrová, MBA, Ing. Zdeněk Vávra, Ph.D. – členové poroty
Mgr. Michaela Peerová – tajemník soutěže, Řádně omluveni: Kateřina Peštová – členka poroty

24. 6. 2015: 4. jednání Výboru dopravy a cyklostezek

Zatímco květnové jednání výboru bylo zrušeno pro nedostatek témat, červnové zasedání jich přineslo hned několik. Nejprve se mluvilo o parkovacích zónách, které se chystá zavádět Magistrát v těch městských čtvrtích, které o zóny projeví zájem. Praha 10 se dosud nevyjádřila a požaduje podrobnější informace o rozsahu zón a výši plateb pro jejich uživatele. Na základě podnětu zastupitele M. Müllera (VLASTA) dojde k výměně informací s dalšími městskými částmi, které jsou v podobné situaci.
Rekonstrukce dolní části ulice Kodaňská má jednu chybu: chybí zde opatření pro cyklisty. Technická správa komunikací se dodatečně pokusila o jejich doplnění, avšak marně, protože za kolmo parkujícími auty není cykloopatření přípustné. Zasadili jsme se o to, že úřad MČ prověří, zda by se nenašlo jiné řešení, např. mezi parkujícími vozidly a chodníkem.
Během následujících let by mělo dojít k podstatným změnám železnice od hlavního nádraží směrem na Hostivař. Snos starých železničních mostů s sebou přinese omezení dopravy. Již nyní vznikají scénáře řešení dopravy během stavebních prací, k nimž koalice VLASTA na jednání přispěla několika konkrétními podněty ohledně vedení linek MHD i objízdných tras pro auta.

29.6. 2015: Další společné jednání Finančního výboru a Komise majetkové a nebytových prostor k problematice ICT

Společné jednání FiV a KMN bylo svoláno za účelem schválení výsledků hodnocení nabídek podaných v otevřeném výběrovém řízení „Zajištění analýzy potřeb ÚMČ Praha 10 pro oblast ICT“. Toto výběrové řízení bylo vyhlášeno 3.6. 2015 (lhůta do 19.5. 2015) na základě  příslušných usnesení FiV a KMN a usnesení RMČ č. 449. MČ P10 obdržela následujících 7 nabídek:

  1. RELSIE, s.r.o. (265 000 Kč)
  2. ORBIT, s.r.o. (690 000 Kč)
  3. POWEREGIA, s.r.o. (487 500 Kč)
  4. COMINT, s.r.o. (932 000 Kč)
  5. NEIT CONSULTING, s.r.o. (495 000 Kč)
  6. BDO IT, a.s. (664 000 Kč)
  7. HEWLETT-PACKARD, s.r.o (1 276 000 Kč)

Radou MČ P10 bylo KMN a FiV uloženo, resp. FiV byl požádán, o vyhodnocení předložených nabídek. FiV i KMN usneseními ze dne 26.5.2015 rozhodly, že hodnotící komise, která provede posouzení a hodnocení nabídek, bude tvořena IT odborníky, kteří se již účastnili přípravy zadání, a ředitelem Odboru informatiky MHMP. Složení hodnotící komise bylo následující:

1.člen : Ing. Robert Keller (ANO 2011)
2.člen : Marek Reimer (TOP 09)
3.člen : Josef Gattermayer (SZ, KSČM, ODS)
4.člen : Ondřej Profant (VLASTA)
5.člen : Martin Havránek (ČSSD)
6.člen : Jaroslav Cihelka (NPP10-HPLD)
7.člen : Ing. Pavel Mánek (ředitel odboru informatiky MHMP)

První jednání hodnotící komise se uskutečnilo 19.6.2015. V průběhu otevírání, kontroly nabídek a jejich posuzování hodnotící komise nevyřadila žádnou z podaných nabídek a všech 7 nabídek bylo následně dne 24.6.2015 vyhodnoceno.

FiV resp. KMN na základě vyhodnocení předložených nabídek přijaly usnesení že: “schvalují výsledky posouzení a hodnocení nabídek podaných ve výběrovém řízení na zakázku „Zajištění analýzy potřeb ÚMČ Praha 10 pro oblast ICT“, provedené hodnotící komisí dne 24.6.2015, a doporučuje RMČ schválit jako vítěze tohoto výběrového řízení uchazeče č. 1 společnost RELSIE, s.r.o., se sídlem Na Stárce 1201/12, 150 00 Praha 5, IČO: 62417339, s nabídkovou cenou 265 000 Kč bez DPH, a uzavřít s tímto uchazečem smlouvu na realizaci zakázky „Zajištění analýzy potřeb ÚMČ Praha 10 pro oblast ICT“.

Na základě podnětu koalice VLASTA byla v zápisu z jednání zdůrazněna nutnost další průběžné spolupráce s expertní skupinou, včetně jejího dobrozdání před schválením dílčích částí (D1-D3). Z logiky věci je zřejmé, že FiV a KMN a následně i ZMČ budou muset projednat zahájený proces v bodě D2 = Varianty zajištění IT služeb (D1 je samotná analýza potřeb, D3 již samotná příprava zadávací dokumentace).

Podrobnosti k výběrovému řízení i další informace k problematice ICT MČ P10 naleznete zde. Stanoviska koalice Vlasta pak na tomto webu v sekci aktuálně.

Nahoru