Řadu našich voličů zajímá, jak probíhala naše jednání s ostatními stranami, které uspěly ve volbách do Zastupitelstva MČ Praha 10. Proto předkládáme tento stručný přehled.

I. Partneři k jednání

Koalice VLASTA chtěla jednat s těmito stranami:

ANO 2011 (9 mandátů, vítěz voleb)

TOP 09 (8 mandátů, programový překryv, politický partner při referendu k miliardové radnici z předvolebního období)

Strana zelených (3 mandáty, programový překryv, politický partner KDU-ČSL v senátních a magistrátních volbách i v řadě MČ a partner Pirátů v některých městských částech)

ČSSD (5 mandátů, nejbližší politický partner SZ v Praze 10, vládní partner KDU-ČSL)

Sami jsme nechtěli vyvolat jednání s KSČM (2 mandáty), ODS (3 mandáty, lídr Milan Richter se stal symbolem politiky, jaká na Praze 10 nemá být) ani s volebním projektem exstarosty Zoufalíka (2 mandáty, odštěpek a dvojník ODS Praha 10).

II. Východiska a varianty

Z výsledku voleb podle nás vyplynuly 3 možné varianty.

1) Staronová šestikoalice ANO, ČSSD, ODS, SZ, Zoufalík, KSČM s 24 hlasy

Pro zařazení na první místo pravděpodobnosti hovořila společná zkušenost z minulé Rady. („Umíme to spolu, známe se, jsme na sebe zvyklí.“) Systémově jde o nejhorší variantu, neboť smazává ideové rozdíly, je rozdrobená, vytváří si formou „dohody o spolupráci“ vlastní smluvní opozici, čímž vylučuje z kontrolních funkcí opozici skutečnou.

Jak bylo myšleno, tak se i stalo. Jediným malým překvapením je ponechání ODS mimo Radu MČ, což ale bylo bohatě vyváženo dvěma předsedy výborů Zastupitelstva.

S naší účastí tak mohly vzniknout jen dvě koalice:

2) Čtyřkoalice = VLASTA (8), TOP 09 (8), ČSSD (5), SZ (3) 

3) Trojkoalice = ANO (9), VLASTA (8), TOP 09 (8)

III. Časový průběh schůzek

- V noci z 11. na 12. 10. se podařilo dohodnout schůzku VLASTA - TOP 09 a domluvit pokračování předvolebního postupu. Spojenectví 16 hlasů dávalo podle našeho názoru oběma stranám silnou vyjednávací pozici (jak se postupně ukázalo, vytvářelo protiváhu k bloku 13, s KSČM 15 hlasů čtyř, resp. pěti ostatních zastoupených stran).

- Díky pružnému přístupu kolegů ze SZ se zdařilo hned na neděli dohodnout schůzku VLASTA - SZ. Ve formátu 3:3 trvala zhruba 20 minut. Přednesli jsme variantu VLASTA, TOP, ČSSD, SZ. Zeleným jsme sdělili, že jejich 3 hlasy jsou pro takovou koalici rozhodující. V této variantě jsme SZ nabídli gesci územní rozvoj. Hlavní vyjednavačka SZ logicky namítla, že nám chybí vyjádření ČSSD (bez níž bychom měli jen 19 hlasů). Dále vyjádřila eminentní zájem o institut veta (nepřehlasovatelnost) v případné koalici. Na náš dotaz na programové priority SZ poté, co jsme sdělili svoje priority (otevřená radnice, větší transparentnost samosprávy i úřadu, poctivé řešení budovy radnice, sociálně citlivé řešení nedostatku mateřských škol), kolegové ze SZ obsáhleji nereagovali. Zajímal je zato způsob, jakým se chystáme dělat čistky na úřadě. Proč nám tuto otázku adresovali, netušíme. Úřad podle našeho názoru musí fungovat „jako hodinky“ a „čistky“ by mu uškodily. Na poslední výzvu, zda nechtějí upřesnit své pozice, odpověděli, že ne, že naslouchají, popřemýšlí a dají případně vědět.

- Odpověď na nabídku první schůzky od ČSSD přišla 13/10. Zněla: vyjednávací tým ČSSD se ustaví ve čtvrtek 16/10, schůzka je možná až poté. Sešli jsme se tedy v týdnu po senátních volbách ve formátu 3:3. Vysvětlili jsme kolegům z ČSSD, že koalice VLASTA není slepenec, ale standardní předvolební koalice se zavedeným způsobem rozhodování, komplexním programem, s programovou i politickou radou. Vyměnili jsme si programové priority. Schůzka trvala hodinu.

- Ze spolehlivých zdrojů se k nám už před touto schůzkou s ČSSD dostaly zprávy, že se fakticky zformoval a schází blok zástupců stran ČSSD, ODS, SZ, Nezávislí B. Zoufalíka, reprezentující 13 zastupitelů. Strana zelených nás po schůzce 12/10 žádným způsobem nekontaktovala. Bylo zjevné, že jazýčkem na vahách se stává vítěz voleb, hnutí ANO.

- V týdnu po senátních volbách jsme proto otevřeli variantu trojkoalice ANO, VLASTA, TOP 09. Následovalo pět týdnů, během kterých proběhlo šest zhruba tříhodinových jednání. Na samotném počátku jsme si vyjasnili, že by vznikla trojkoalice, v čele s představitelkou vítězného ANO, vítězná strana by měla i klíčové gesce (finance, majetek) a poměr sil by odrážel výsledek voleb: 3-3-3.  

IV. Dojednané anulováno

- Při dalších jednáních se postupně odstraňovaly programové neshody, zpřesňovaly odpovědnosti a gesce i personální nominace. Ústní informace ze svého zastupitelského klubu Dr. Kleslová přednášela obdobným způsobem jako vyjednavači koalice VLASTA nebo TOP 09. Tedy ve smyslu: klub ANO záležitosti z minulé schůzky projednal - to, co bylo dohodnuto, zastupitelé ANO přijali, byť v jednotlivostech by si leccos představovali jinak - můžeme jednat dál, neboť všichni chápou dosaženou dohodu jako kompromis.

- Ve čtvrtek 20. 11. jsme si vzájemně představili zastupitele (co dělají, co umí, zda jim nehrozí střet zájmů), korigovalo se znění koaliční smlouvy i dodatků k ní. Jednání se uzavřela dohodou, že na další schůzku (v úterý 25. 11.) přinesou vyjednavači všech tří stran podpisy všech svých zastupitelů.

- Dr. Kleslová však v pondělí 24/11 večer telefonicky sdělila lídryni koalice VLASTA Renatě Chmelové, že klub ANO vyjednanou dohodu odmítl. Na žádost Renaty Chmelové o další jednání reagovala Dr. Kleslová negativně. Tím se veškeré dosavadní jednání anulovalo a čekali jsme jen na to, jaké poměry v radě v staronové koalici nastanou.

Koalice VLASTA po každém podstatném pokroku v jednání žádala o stručné společné komuniké. Hlavní představitelka ANO o jakoukoli publicitu neměla zájem. Její postoj jsme nevítali, ale respektovali. Vyvažovalo to její opakované ujištění, že trojkoalice s 25 zastupiteli má potenciál spravovat Prahu 10 klidným způsobem po celé 4 roky.

Shrnutí:

- Způsob, jakým pokračuje vládnutí na Praze 10, je dán volebním výsledkem. Aritmetika a shoda na společných zájmech rozhodnou, zda toto staronové schéma vydrží po celé 4 roky.

- My jsme se staronové schéma pokusili narušit stavbou koalice s TOP 09, ČSSD a SZ. Na situaci, kdy na naši nabídku SZ a ČSSD nereagovaly a kdy se potvrdily informace o formování bloku ČSSD, SZ, ODS, Zoufalík (KSČM), jsme reagovali jednáním s ANO.

- V dobré víře a s otevřeností, která zároveň uměla řešit sporné body, jsme po dobu pěti týdnů vedli jednání s ANO a TOP 09. Podle zásady solidnosti a na rozdíl od hnutí ANO jsme nejednali paralelně s jinými partnery.

Koalice VLASTA nevolila starostku ani Radu MČ ve složení ANO, ČSSD, SZ, Nezávislí B. Zoufalíka s podporou ODS a KSČM.

Jako nejsilnější opoziční strana jsme usilovali o funkci předsedkyně kontrolního výboru. Neuspěli jsme. Zafungovala koalice 24 hlasů: ANO, ČSSD, ODS, SZ, KSČM, Zoufalíkovi Nezávislí, která zvolila komunistku Čunátovou. Takto bude tento koaliční slepenec fungovat při všech klíčových hlasováních. Popis ustavujícího zastupitelstva, který ke vzniku této pitoreskní koalice vedl, si můžete přečíst v článku spřízněné kritické platformy Zaostřeno na 10

Jako opozice hájíme v Zastupitelstvu zájem občanů Prahy 10. Pokud se ukáže, že jakýkoli návrh 24členné koalice vykazuje závažné nedostatky nebo je v rozporu se slibem, který veřejně složili (že svou funkci budou vykonávat „v zájmu Městské části Praha 10 a jejích občanů“), budeme na tyto vady ukazovat.

Vás, občany a veřejnost Prahy 10, prosíme v tomto našem úsilí o všestrannou podporu.

Za zastupitelský klub koalice VLASTA

Renata Chmelová, Pavel Mareš, Milan Mraček

Nahoru