Koalice VLASTA k mimořádnému zastupitelstvu 11. 9. 2019
 
Opoziční formace ANO 2011 a TOP 09 svolaly mimořádné zastupitelstvo, aby zvrátily rozhodnutí Rady MČ Praha 10, vedoucí k navýšení daně z nemovitých věcí.
 
Koalice VLASTA nezatajuje občanům Prahy 10, že zdědila Městskou část v mimořádně nedobré finanční situaci. Holým faktem je, že peníze, které má Praha 10 k dispozici, nestačí na pokrytí běžných výdajů. Koalice VLASTA s pokorou žádá občany Prahy 10, aby přijali rozhodnutí Rady zvyšující daň z nemovitých věcí. Prakticky to znamená platbu 20 Kč místo 10 za metr čtvereční ročně. Pro 50 metrový byt to znamená zvýšení roční částky z 600 Kč na 1200 Kč. Celkově tak získáme bezmála 70 milionů Kč ročně.
 
„Stojíme skutečně před buď - anebo. Ano, můžeme zavřít oči a rozprodat městské byty (nic jiného na prodej nemáme). Tím si ale pod sebou podřežeme větev. Tento zdroj příjmů však brzy vyschne a s ním i příjmy z nájmů. A v řádu několika let by bylo nutné radikálně omezovat naše veřejné služby,“ říká Lucie Sedmihradská, radní pro rozpočet.
 
„Druhou možností je zvýšit daň z nemovitých věcí, která je ve srovnání s daní z příjmu nebo se sociálním a zdravotním pojištěním pro jednotlivce relativně nízká. Takto vybrané peníze patří jako celek Městské části. Při dobrém hospodaření a šetření můžeme udržet kvalitní sociální služby a zároveň začít investovat peníze do velmi zanedbaných budov škol a školek,“ navazuje starostka a lídr Koalice VLASTA Renata Chmelová.
 
To je v kostce důvod, proč koalice VLASTA souhlasí s navýšením daně z nemovitých věcí. 70 milionů Kč ročně navíc je už částka, která občanům Prahy 10 pomůže.
„Slíbili jsme problémy řešit, ne před nimi utíkat a zavírat oči. Věříme, že veřejnost náš krok pochopí a také přijme,“ uzavírá Pavel Mareš, předseda zastupitelského klubu Koalice VLASTA.
 
Více informací poskytne: Lucie Sedmihradská, radní pro rozpočet, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
 
Nahoru