Připravili jsme pro vás již čtvrté číslo Vlastních novin. Jsou to jediné noviny Prahy 10 zaplněné od první do poslední stránky zprávami z vašeho blízkého okolí!

Kauzy Prahy 10
Především díky tlaku zastupitelky Renaty Chmelové bylo Praze 10 vráceno „ztracených“ 5 milionů Kč z neprovedené elektrozakázky na Horském hotelu. Čtěte hlavní článek na straně 1. Občané se na dvou místech vzbouřili proti tomu, aby v jejich sousedství vyrostl barák, který by nejen zkazil místo, kde bydlí, ale také by znehodnotil jejich nemovitost a zhoršil životní prostředí.
U konce je zdá se kauza OC Květ na Zahradním Městě, kde nevyroste 11patrový dům, ale nanejvýš 1patrová nástavba. Investor zatím upustil od záměru stavět výškovou budovu u hotelu JUNO ve Štěchovické. Společenství vlastníků jednotek, občané, členové petičního výboru zorganizovali bleskový odpor, Renata Chmelová je povzbudila a předala důležité odborné a praktické informace. Strašnickým patří náš velký respekt!¨
Kauza Ďolíček se táhne a nová koalice nenapomáhá smírnému řešení celé situace. Přetahování se s hlavním městem, rozpor v hlasování u stran TOP 09, ČSSD, KSČM a SZ na úrovni Prahy 10 a hl. m. Prahy ani ataky na nás opoziční zastupitele nic neřeší. Kladné a klidné vyjádření k Ďolíčku od našeho zastupitele Martina Moravce a místopředsedy Desítky pro domácí Martina Kurky čtěte na str. 1.

Občané a jejich iniciativy
Na straně 2 věnujeme prostor dobrovolné iniciativě místních občanů „Naše Malešice“. O nezištnosti a o tom, co je dobrovolnictví a co tvoří domov, v rozhovoru pro VN mluví Tomáš Klouček, místní patriot, účetní a patron řady akcí pro děti i dospělé zblízka i zdáli.
Výzvou pro nás rodiče je text filmové dokumentaristky a občanky Prahy 10, věnovaný prvňáčkům a jejich rodičům a učitelům. Praha 10 i jiné obce se potýkají s úbytkem učitelů na 1. stupni ZŠ. Příčinou není jen nedostatek finančního ohodnocení, ale i prestiž tohoto povolání. Měli bychom být dobrým učitelkám a učitelům vděční za to, s jakou péčí a láskou se našim dětem věnují.

Politika na Praze 10
Blížíme se k vrcholu volební kampaně. Koalice Vlasta informuje o místních kauzách otevřeně, neanonymně a v souvislostech. Stejně tak ale informujeme o pozitivních impulsech ve veřejném prostoru.
Přispěli jsme ke zřízení nízkoprahového zařízení pro děti a mládež u Botiče. V čem bude „nízkoprah“ ve Vršovicích přínosem, píšou naši zastupitelé Olga Richterová a Miloslav Müller.
Inspirací pro řešení sídla budovy Úřadu MČ Praha 10 může být postup při mezinárodní architektonické soutěži, která proběhla v Praze 7 a která je výbornou vizitkou tamějšího starosty Jana Čižinského.  Rozhovor s ním vedla osobně Renata Chmelová.
Otázky, jak si poradit s Poliklinikou v Malešicích, klade novým radním člen zdravotního a sociálního výboru Zastupitelstva Pavel Mareš.
O tom, jak vznikala „aprílová koalice“ TOP 09, ČSSD, SZ, exODS, NPP10-HLD s aktivní a placenou podporou odpadlíků z ANO a komunistů, o tom, jak se s příchodem starých struktur přitvrzuje, píše ve svém textu Lucie Sedmihradská.

Zajímavosti
Fejeton pro Vlastní noviny o „naší odpadkové paní“ napsal Ladislav Strojil, jehož facebookové texty o nákupu bytu, likvidaci sršního hnízda a poruše v ukrajinském výtahu, sdílelo na sociálních médiích k milionu lidí. Dvojfotka a historické okénko patří tentokrát panu Ing. Hálovi. Za prvé zve na procházku k bitvě u Štěrbohol, za druhé Vlastním novinám poskytl fotografii rybníku v místě dnešního skate areálu na Gutovce.

Příjemné a inspirativní čtení vám přeje
šéfredaktor Vlastních novin
Pavel Mareš

Nahoru