Tisková zpráva ze dne 4. února 2016

Zastupitelé Prahy 10 zvolení za koalici VLASTA odsuzují kriminální čin, který se stal v sobotu 30. ledna 2016 ráno ve Vršovicích. Neznámí pachatelé napadli a pobodali muže muslimského vyznání, žijícího dlouhodobě v České republice. Útok je Policií vyšetřován jako rasově motivovaný. Útočníkům bylo trnem v oku mužovo náboženské vyznání a zároveň pomoc, kterou dlouhodobě poskytuje uprchlíkům v České republice a dalších evropských zemích (např. tlumočení v táboře v Bělé-Jezové). Napadený muž veřejně odsoudil teroristické útoky v Paříži nebo pomáhal iráckým křesťanům z Erbílu prchajícím před Islámským státem.

Domníváme se, že k tomuto hanebnému a zbabělému činu nelze mlčet. Názory na řešení současné migrační krize můžeme mít různé. Ve veřejné diskusi jsme se dosud setkávali s názory umírněnými, racionálními, skeptickými, optimistickými i extrémistickými. Ve Vršovicích, v naší městské části, ale vůbec poprvé promluvila ne slova, nýbrž bodná zbraň.

Odsuzujeme důrazně tento útok. A protože to byl útok na našeho spoluobčana, který pomáhá uprchlíkům bez ohledu na jejich národnost či náboženské vyznání, vyzýváme veřejnost i politiky na celostátní úrovni, aby se ze všech sil snažili kultivovat diskusi o migraci. Po vršovickém útoku na toho, kdo pomáhá lidem v tísni, by se především vrcholní politici měli vyvarovat všech výroků, které by mohl kdokoli pochopit jako ospravedlnění pro útoky na lidi odlišného vyznání, uprchlíky nebo ty, kdo jim z humanitárních důvodů pomáhají.

Renata Chmelová (VLASTA, nestr.)
Pavel Mareš (VLASTA, KDU-ČSL)
Martin Moravec (VLASTA, nestr.)
Milan Maršálek (VLASTA, nestr.)
Milan Mraček (VLASTA, LES)
Miloslav Müller (VLASTA, KDU-ČSL)
Olga Richterová (VLASTA, Piráti)
Karel Duchek (VLASTA, KDU-ČSL)

Nahoru