Tisková zpráva koalice Vlasta z 9. 5. 2018

V úterý 8. května propukl v pražské Hostivaři, v ul. U Továren, požár skladové haly. Podle zpráv následně došlo k výbuchu. Hasiči zápasili s ohněm celé odpoledne i večer, byl vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu, na místě byly jednotky z celé Prahy. Policie přijala bezpečnostní opatření hlavně v nejbližším okolí. Občany Prahy 10 zejména v Záběhlicích a Vršovicích začal záhy obtěžovat mrak se zplodinami. Ten vzbuzoval celé odpoledne a zvláště večer množství otázek. Na některé z nich nebyly bohužel dány odpovědi včas.

Občané Prahy 10 se o požáru mohli informovat v celostátních médiích. Ptali se samozřejmě i prostřednictvím sociálních sítí nebo u naší kolegyně senátorky Renaty Chmelové. Ta zjišťovala, co se děje, a odpovídala občanům, kteří se na ni obraceli. Velmi brzy například vyvrátila domněnku, že hoří areál firmy Mitas.

Je v zájmu všech se z dané situace poučit. Nejprve ovšem krátké shrnutí dne naším pohledem:

13.43: První občanka ze Zahradního Města píše Renatě Chmelové a ptá se jí, co přesně se děje. Posílá fotografii s mrakem v obavě, zda nehoří areál firmy Mitas. R. Ch. ověřuje, že nikoli, a ihned občance odpovídá.

14.00: R. Ch. již od hasičů ví, co se děje, a odpovídá dalším desítkám občanů.

14.02: přichází SMS z MČ Praha 10, že hoří v Hostivaři a o dalších opatřeních bude podána informace

19.30 hod.: Občané píší, že policie zhruba od sedmé hodiny večerní dál prostřednictvím tlampačů hlásí, aby lidé nevětrali.

19.50: R. Ch. píše SMS starostovi Novákovi. Starosta na SMS neodpovídá.

20.22: R. Ch. volá starostovi, ale opět bez úspěchu.

20.23: R. Ch. volá radnímu pro bezpečnost R. Lojdovi. Obsahem telefonátu je žádost, aby obyvatelé Prahy 10 dostali SMS s informací, že nemají větrat. Radní souhlasí a zároveň sděluje, že občanům Prahy 10 nic vážného nehrozí.

20.28: Přichází SMS z Prahy 10, že koncentrace zplodin není nebezpečná.

20.48: Hasiči Praha informují na svém twitterovém účtu o tom, že „na základě průzkumu vrtulníkem s termovizí bylo zjištěno šíření zplodin hoření na Záběhlice, Chodov, Strašnice, Vršovice, Krč, Nusle a Hostivař. Občané byli informováni, aby nevětrali.“ Hasiči prosí občany o dodržování pokynů, jde o jejich bezpečnost.

 

K celému průběhu máme tyto poznámky.

1. Systém informačních SMS je užitečný a je třeba ho využívat pružně.

Informační SMS jsou v digitálním věku velmi dobrým nástrojem komunikace s veřejností. Je ale třeba poskytovat informace opravdu včas. Zde po odpolední SMS přišla na řadu auta s tlampači a se sdělením, že se nemá větrat. To není ideální situace. Správné je využít pro šíření téže zprávy více komunikačních kanálů najednou. Informace pak působí bez pochyby a ihned jako ověřená.

2. Ukazuje se, že mnozí občané o informačních SMSkách Prahy 10 vůbec nevědí. Mohli by se to dozvědět z obecních novin, ale ty Praha 10 nemá. Voláme po jejich obnovení několik let.

3. Po starostovi MČ Praha 10 Vladimíru Novákovi budeme žádat vysvětlení ohledně jeho zapojení či nezapojení do celé krizové situace. Je nám líto, že starosta nekomunikoval se senátorkou.

4. Ukazuje se, že systém komunikace mezi hlavním městem Prahou a městskými částmi není zcela pružný. Budeme zkoumat, jak by mohlo dojít k rychlejšímu informování občanů.

Renata Chmelová, předsedkyně zastupitelského klubu a senátorka

Pavel Mareš a Milan Maršálek, místopředsedové zastupitelského klubu koalice VLASTA

Nahoru