Tisková zpráva koalice Vlasta z 10. června 2017

Koalice VLASTA požádala dopisem představitele všech stran v Zastupitelstvu MČ Praha 10 o jednání, které by vedlo k revizi přístupu naší městské části k problematice hazardu a v konečném důsledku k nulové toleranci vůči hazardu v Praze 10.

„Chceme s předsedy zastupitelských klubů důkladně prodiskutovat, jak vnímají občané Prahy 10 hazard ve svém okolí, jaké poznatky a zkušenosti jsme ve vztahu k legálnímu i nelegálně provozovanému hazardu za poslední léta získali i to, jakými administrativními kroky by bylo možno v Praze 10 dojít k nulové toleranci hazardu. Věříme, že takový návrh by mohl získat podporu napříč politickým spektrem. Diskuse by podle našeho názoru měla zahrnout všechny klíčové aspekty tohoto problému (bezpečnostní, společenský, ekonomický atd.). Doufáme, že k této otevřené diskusi dojde co nejdříve,“ prohlásila senátorka a zastupitelka za koalici VLASTA Renata Chmelová. Koalice VLASTA vyzvala k této diskusi předsedy politických klubů v Zastupitelstvu ke svolání schůzky pak jmenovitě starostu MČ Praha 10 Vladimíra Nováka z ČSSD a radního Bohumila Zoufalíka (NPP10-HZLD), odpovědného za problematiku loterií a výherních hracích přístrojů.

Připomeňme si, že pro zavedení nulové tolerance hlasovalo v roce 2014 v referendu pořádaném Prahou 10 83 % těch, kdo se referenda zúčastnili. K úmyslu prosadit nulovou toleranci se veřejně přihlásil i současní radní Prahy 10 Bohumil Zoufalík a Ivana Cabrnochová, jejich slib ale stále čeká na své naplnění. Situace je o to palčivější i proto, že vedle povolených heren se v ulicích Prahy 10 vyskytuje nelegální hazard. Skupina vedená zastupitelkou Janou Komrskovou provedla během května ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci rozsáhlou kontrolu současného stavu hazardu přímo v terénu. Objevila mj. zcela nový typ nelegálních hracích přístrojů a své poznatky oznámila Ministerstvu financí a Celní správě. Byla přítomna též velké celní razii proti nelegálním hernám v Malešicích 24. května tohoto roku.

Shrnuto: Občané opakovaně vyjadřují přání zcela vymýtit hazard ze svého sousedství i z městské části jako takové. Z praktické zkušenosti také vyplývá, že vedle povoleného hazardu bují rovněž hazard nelegální. Něco takového by se nedělo, pokud by MČ Praha 10 přijala za svou nulovou toleranci hazardu. Jak ukazuje zkušenost sousední Prahy 2, díky nulové toleranci většina problémů a negativních jevů spjatých s hazardem – závislost, rozpad rodin, zadlužování, krádeže, rušení nočního klidu a jiná kriminalita – postupně mizí.

Z těchto důvodů budou zastupitelé koalice VLASTA a nezávislá zastupitelka Jana Komrsková na nejbližším jednání zastupitelstva 12. 6. iniciovat otevření diskuse o zavedení nulové tolerance hazardu.

Příloha: HAZARD: Žádost o společné jednání předsedů klubů ZMČ Prahy 10 (6.6.2017)

Další informace:

Renata Chmelová, předsedkyně zastupitelského klubu Koalice VLASTA
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 724 022 964

Jana Komrsková, nezávislá zastupitelka
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 605 205 770

 
Nahoru